Siemens S7-1200 Üretimden Kalkıyor: S7-1200 G2’ye Geçiş Rehberi

S7-1200 G2 geçiş rehberi: sahadaki bir S7-1200 G1 istasyonu ve 1 Kasım 2026 üretimden kaldırma tarihi
S7-1200 G2 geçiş rehberi: sahadaki bir S7-1200 G1 istasyonu ve 1 Kasım 2026 üretimden kaldırma tarihi
S7-1200 G2: bu yazıda

Siemens, ilk nesil S7-1200 PLC’leri 1 Kasım 2026’dan itibaren üretimden kaldırmaya başladı. Yerine yeni S7-1200 G2 serisini öneriyor. Bu yazıda tarihleri, iki nesil arasındaki farkları ve geçişin inceliklerini sahadan bir otomasyon firmasının gözüyle anlatıyorum.

Kısaca: beş maddede S7-1200 G2 geçişi
  • Tarih: Siemens, S7-1200 G1 için üretimden kaldırma sürecini 1 Kasım 2026’da başlattı.
  • Son sipariş: Yeni G1 cihazları Ekim 2027’ye kadar sipariş edebiliyorsunuz. Sonrasında yalnızca yedek parça kalıyor.
  • Yedek parça: Siemens, G1 modüllerini yaklaşık 2036’ya kadar yedek parça olarak planlıyor.
  • Yazılım: S7-1200 G2 için en az TIA Portal V20 gerekiyor. Siemens’in ücretsiz geçiş aracı programın büyük kısmını taşıyor.
  • Donanım: Modüller, klemensler ve ölçüler değişiyor. Bazı CPU ve modüllerin G2’de doğrudan karşılığı yok.
İçindekiler
  1. S7-1200 G1 neden üretimden kalkıyor?
  2. Takvim: hangi tarih ne anlama geliyor?
  3. Rakamlarla iki nesil
  4. G1 ve G2 arasındaki farklar
  5. G2’ye doğrudan taşınmayanlar
  6. Adım adım geçiş
  7. Yedek parça mı, geçiş mi?
  8. Makine üreticileri için
  9. Siber güvenlik ve emniyet
  10. Sık sorulan sorular
  11. Sonuç

S7-1200 G1 neden üretimden kalkıyor?

Hatırlatmak gerekirse Siemens, S7-1200 serisini 2009’da piyasaya sürdü. Seri, S7-200’ün yerini aldı ve ardından kısa sürede kompakt makinelerin en yaygın PLC’lerinden biri oldu. Nitekim sahada açtığımız panolarda en sık karşılaştığımız Siemens CPU’su da S7-1200.

Aradan 15 yıl geçtikten sonra Siemens, yeni nesli Nisan 2024’te Hannover Messe’de duyurdu. Şirkete göre bu, on yıldır gelen ilk yeni kontrolör nesli. İlk G2 CPU’lar da TIA Portal V20 ile birlikte 2024 sonunda geldi. Şimdi sıra ilk nesilde: Siemens, G1’i planlı bir takvimle emekliye ayırıyor.

Elbette üretimden kalkma, makinelerin yarın duracağı anlamına gelmiyor. Ancak yeni cihaz bulmak giderek zorlaşacak. Üstelik yedek parça fiyatları da büyük olasılıkla yükselecek. Örneğin tamir ve yedek parça firması EICHLER, bu dönemde fiyatların ve teslim sürelerinin genellikle arttığını hatırlatıyor.

S7-1200 G2’ye geçiş takvimi: hangi tarih ne anlama geliyor?

Siemens’in geçiş sayfasına göre süreç 1 Kasım 2026’da başladı. Bu tarihten sonra yeni G1 cihazları bir yıl daha sipariş edebiliyorsunuz. Ardından ürünler yalnızca yedek parça olarak kalıyor. Siemens, modülleri yaklaşık 2036’ya kadar yedek parça olarak planlıyor.

TakvimS7-1200 G1’den S7-1200 G2’yeMakine sahibi, OEM ve bakım ekipleri için kritik tarihler
  1. 2009S7-1200G1
    S7-1200 piyasaya çıktı ve S7-200’ün yerini aldı.
  2. 16 Nisan2024Duyuru
    Siemens, G2’yi Hannover Messe’de duyurdu.
  3. Kış2024Teslimat
    İlk G2 CPU’lar ve güç kaynağı TIA Portal V20 ile geldi.
  4. 1 Kasım2026P.M400
    G1 için üretimden kaldırma süreci başladı.
  5. Ekim2027Son sipariş
    Yeni G1 siparişleri bitiyor, yedek parça dönemi başlıyor.
  6. Yaklaşık2036Yedek parça
    Siemens’in planladığı yedek parça döneminin sonu.
Kaynaklar: Siemens geçiş sayfası ve S7-1200 G2 geçiş özeti; Siemens basın bültenleri (Nisan ve Haziran 2024). Not: Siemens geçiş sayfası son sipariş tarihini 31 Ekim 2027, geçiş özeti ise 1 Ekim 2027 olarak veriyor. Derleme: MarmoTeknik.

Öte yandan iki Siemens belgesi son sipariş gününü farklı veriyor. Bu yüzden siparişi son haftalara bırakmayın ve tarihi bayinizle teyit edin.

Siemens yaşam döngüsü evreleri ne anlatıyor?

Siemens, ürünlerin durumunu kodlarla izliyor. Siemens’in yaşam döngüsü belgesine göre evreler şöyle:

  • P.M400, üretimden kaldırma duyurusu: Siemens ürünü artık aktif olarak pazarlamıyor. Ancak üretim ekonomik kaldıkça sipariş verebiliyorsunuz. Ayrıca on yıllık yedek parça yükümlülüğü bu evrede başlıyor.
  • P.M410, üretim sonu: Ürün yalnızca yedek parça olarak geliyor. Yedek parçalar çoğunlukla arızalı cihazların onarımından çıkıyor.
  • P.M490, tamamen üretim dışı: Üretim ve teknik destek sona eriyor.
  • P.M500: Ürünün yaşam döngüsü tamamen bitiyor.

EICHLER’in aktardığına göre S7-1200 G1, 1 Kasım 2026 itibarıyla P.M400 evresinde. Kısacası şu an hâlâ yeni cihaz alabiliyorsunuz, ancak saat işliyor.

Rakamlarla S7-1200 G2 ve G1

Rakamlarlaİki nesil arasındaki farkSiemens verileriyle S7-1200 G1 ve S7-1200 G2
Ömür17yılS7-1200 G1’in piyasada kaldığı süre (2009-2026)Siemens, Wikipedia
Yedek parça2036G1 modülleri için planlanan yedek parça ufkuSiemens geçiş sayfası
Hız37nsG2’de bit işlem süresi; G1’de 85 nsSiemens G2 sunumu
Ağ31cihazG2’de PROFINET IO cihazı sınırı; G1’de 16Siemens G2 sunumu, E+M
Pano%25DIN rayında yaklaşık yer kazancıSiemens G2 sunumu
Hareket4 / 10eksenG2’de tipik ve en fazla konumlama ekseniSiemens G2 sunumu
Derleme: MarmoTeknik. Değerlerin kaynağı: Siemens’in S7-1200 G2 tanıtım sunumu ve geçiş belgeleri.

Rakamların en dikkat çekeni bit işlem süresi: G2, G1’e göre iki kattan daha hızlı. Ayrıca PROFINET tarafında cihaz sınırı 16’dan 31’e çıkıyor. Bununla birlikte asıl fark kâğıt üzerinde değil, panoda ortaya çıkıyor. Bu yüzden sıradaki bölüm doğrudan bir karşılaştırma.

S7-1200 G1 ve S7-1200 G2 arasındaki farklar

Aşağıdaki tabloda iki nesli, sahada en çok sorulan başlıklara göre karşılaştırdım. Değerler Siemens’in geçiş özeti ve G2 tanıtım sunumundan geliyor.

BaşlıkS7-1200 G1S7-1200 G2
Piyasaya çıkış20092024 sonu
CPU seçenekleri1211C, 1212C, 1214C, 1215C, 1217C ve F sürümleri1212C, 1212FC, 1214C, 1214FC
Bit işlem süresi85 ns37 ns
Bellek (1212C, program / veri)75 kB / 100 kB150 kB / 500 kB
Dahili analog1212C ve 1214C’de 2 AI; 1215C ve 1217C’de 2 AI ve 2 AQYok; isteğe bağlı sinyal kartı (SB) ile
PROFINETEn fazla 16 IO cihazıEn fazla 31 IO cihazı, IRT, iki port
Hareket kontrolüTekil konumlama eksenleri, PTO ve PWM çıkışlarıKoordineli eksenler ve basit kinematik; tipik 4, en fazla 10 konumlama ekseni
KlemensVidalıPush-in
Genişlik (1212C / 1214C)90 mm / 110 mm70 mm / 80 mm
TeşhisLED ve web sunucusuNFC ile telefondan (ilk etapta iOS) ve web sunucusu
Siber güvenlikErişim seviyeleri ve parola korumasıIEC 62443-4-2 sertifikalı CPU ailesi, güvenli önyükleme, imzalı firmware
MühendislikTIA Portal’ın eski ve yeni sürümleriEn az TIA Portal V20
Kaynak: Siemens S7-1200 G2 geçiş özeti ve tanıtım sunumu, E+M. Karşılaştırma: MarmoTeknik.

Aynı şekilde 1214C G2’nin belleği de büyüdü: 250 kB program ve 750 kB veri belleği sunuyor. Böylece aynı CPU’ya daha büyük bir program ve daha fazla reçete verisi sığıyor.

Panoda yer: daha dar ama daha yüksek ve derin

G2 CPU’lar, G1’e göre rayda daha az yer kaplıyor. Buna karşılık E+M’e göre biraz daha yüksek ve daha derinler. Nitekim Siemens’in geçiş özeti, ölçülerin ve bağlantı noktalarının değiştiğini belirtiyor. Güç konnektörü ve Ethernet portlarının yeri de farklı. Dolayısıyla mevcut bir panoda değişim yapmadan önce kablo kanalını, kapağı ve kapı mesafesini mutlaka ölçün.

ÖlçüCPU’nun rayda kapladığı genişlikÇubuk uzunluğu genişliği gösterir; ölçek 0-110 mm
CPU 1212C · G1Vidalı klemens
90 mm
CPU 1212C · G2Push-in klemens
70 mm20 mm daha dar
CPU 1214C · G1Vidalı klemens
110 mm
CPU 1214C · G2Push-in klemens
80 mm30 mm daha dar
G2 CPU’larda yükseklik 125 mm, derinlik 100 mm. 8 ve 16 kanallı G2 sinyal modülleri 30 mm genişliğinde. Kaynak: Siemens S7-1200 G2 tanıtım sunumu. Grafik: MarmoTeknik.

Siemens’e göre istasyonun raydaki toplam yeri yaklaşık yüzde 25 azalıyor. Ancak yükseklik ve derinlik arttığı için kazanç her panoda aynı olmuyor. Özellikle sığ panolarda kapak ve kapı mesafesini önceden kontrol edin.

S7-1200 PLC bulunan bir makine panosunun genel görünümü
Sahadan bir örnek: S7-1200 G1 CPU’lu bir makine panosu. G2’ye geçmeden önce ray yerini, kablo kanalını ve kapak mesafesini ölçün. Fotoğraf: MarmoTeknik

S7-1200 G2’ye doğrudan taşınmayanlar

Siemens’in geçiş aracı programın büyük kısmını taşıyor. Ancak donanımda birebir değişim her zaman mümkün değil. Bu sebeple aşağıdaki başlıkları teklif aşamasında netleştirmenizi öneririm.

Doğrudan karşılığı olmayan CPU’lar

Siemens’in geçiş özetinde 1211C, 1215C, 1215FC ve 1217C için G2 karşılığı yer almıyor. Bayi E+M ise 1211C için 1212C G2’yi, 1215C ve 1217C için 1214C G2’yi öneriyor. Bu durumda 1215C ve 1217C’deki dahili 2 analog giriş ve 2 analog çıkış kayboluyor. Dolayısıyla bu kanalları bir sinyal kartıyla geri eklemeniz gerekiyor.

Makine panosunda S7-1200 G1 CPU 1215C DC/DC/DC ve SM 1223 sinyal modülü
Sahadan bir örnek: S7-1200 G1 CPU 1215C ve yanında SM 1223 dijital giriş/çıkış modülü. 1215C’nin G2’de doğrudan karşılığı yok. Bu tip bir istasyonda en yakın seçenek 1214C G2 ve bir analog sinyal kartı. Fotoğraf: MarmoTeknik

Henüz G2 karşılığı olmayan modüller

Siemens, geçiş özetinde IO-Link, enerji ölçer, PROFIBUS, CAN ve tartım modüllerini geliştirme aşamasında gösteriyor. Emniyet tarafında ise G2 için SM 1226 F-DI 4/F-DQ 2/DI 2 modülü var. Bunun yanında Siemens, ek emniyet modüllerini 2026 ve 2027 için planlıyor. Bu yüzden tartım, PROFIBUS veya çok sayıda emniyet girişi kullanan bir makinede geçişi aceleye getirmeyin.

Gözden kaçabilecek diğer farklar

  • Dahili analog: G2 CPU’larda dahili analog giriş yok. Üstelik sinyal kartı eklediğinizde adresler de değişebiliyor.
  • Hareket kontrolü: E+M’e göre PTO ve PWM ile kurduğunuz hareket kontrolünü G2’de teknoloji nesneleriyle yeniden kurmanız gerekiyor.
  • Klemens: Push-in klemenslerde delik ölçüsü farklı. Bu nedenle yüksük standardınızı yeniden gözden geçirin.
  • NFC: Siemens’in tanıtım sunumuna göre NFC teşhis uygulaması ilk etapta yalnızca iOS’ta çalışıyordu. Android desteğini sahaya çıkmadan önce kontrol edin.

Adım adım S7-1200 G2 geçişi

Bir G1 makineyi G2’ye taşırken izlenecek sıra aşağıda. İlk iki adımı masa başında, makineye dokunmadan önce tamamlayın.

S7-1200 G1 CPU 1214C ve beş sinyal modülünden oluşan PLC istasyonu
Envanter çıkarırken CPU kadar sinyal modüllerini de sayın. Bu S7-1200 G1 istasyonunda CPU 1214C’nin yanında dijital giriş, dijital giriş/çıkış, dijital çıkış ve iki analog giriş modülü var. G2’ye geçişte bu modüllerin hepsi değişiyor. Fotoğraf: MarmoTeknik
Kontrol listesiS7-1200 G2 geçişi için 8 adımBakım ekibi, entegratör ve makine sahibi için saha listesi
  1. Envanter çıkarınHangi makinede hangi CPU, modül ve firmware var? Sipariş numaralarını tek listede toplayın.Saha pratiği
  2. Yedek durumunu öğreninKritik makineler için stok, fiyat ve teslim süresini bayinizden alın.Saha pratiği
  3. TIA Portal’ı yükseltinG2 için en az V20 gerekiyor. Siemens’in sipariş bilgilerinde STEP 7 V21 yer alıyor.Siemens
  4. Kaynak projeyi bulunGüncel ve açıklamalı proje dosyası olmadan geçiş, tahmine dönüşür.Saha pratiği
  5. Geçiş aracını çalıştırınÖnce Migration Checker, sonra Migration Tool. Kayıt dosyasındaki uyarıları tek tek kapatın.Siemens 109773999
  6. Donanımı yeniden seçinAnalog kanallar, eksenler, iletişim ve emniyet modülleri için G2 karşılığını belirleyin.Siemens geçiş özeti
  7. Panoyu ölçünYükseklik, derinlik ve kablo kanalını kontrol edin. Klemensleri değişimden önce hazırlayın.Siemens, E+M
  8. Test edin, belgeleyinTüm I/O’ları ve emniyet fonksiyonlarını doğrulayın. Yeni projeyi ve şemayı teslim edin.Saha pratiği
Dayanak: Siemens S7-1200 G2 geçiş özeti, S7-1200 G2 geçiş aracı (Siemens destek kimliği 109773999), E+M. Saha önerileri MarmoTeknik’e aittir.

Siemens’in geçiş aracı ne yapıyor, ne yapmıyor?

Araç ücretsiz ve TIA Portal’ın içinde eklenti olarak çalışıyor. İki parçası var: uyumluluğu denetleyen Migration Checker ve dönüştürmeyi yapan Migration Tool. Araç önce donanım ve yazılım uyumunu kontrol ediyor, ardından ayrıntılı bir kayıt dosyası üretiyor. E+M’e göre araç program bloklarını, veri bloklarını, etiket tablolarını ve ağ yapılandırmasını taşıyor.

Ancak Siemens, otomatik geçişten sonra bazı adımları elle yapmanız gerekebileceğini de belirtiyor. Bu nedenle donanım tarafını ayrıca planlayın. Özellikle analog kanalların yeri, hareket eksenleri ve emniyet devresi, aracın tek başına çözemeyeceği işler.

Yedek parça mı, geçiş mi? Makine sahibi için karar şeması

Her S7-1200 makinesini hemen G2’ye taşımanız gerekmiyor. Doğru karar, makinenin üretimdeki yerine ve yedek durumuna bağlı. Aşağıdaki üç soru bu kararı kolaylaştırıyor.

Karar şemasıG1 makinenizle ne yapmalı?Her makine için bu üç soruyu sırayla sorun
1Bu makine durursa üretim de duruyor mu?Örneğin hattın başındaki tek bir makine ya da yedeği olmayan bir paketleme ünitesi.
Hayır iseAcele yokYedek parçayla devam edin, ilk büyük revizyonda G2’ye geçin.
EVET
2Rafta test edilmiş yedek CPU ve modül var mı?Aynı sipariş numarası, uygun firmware ve güncel proje dosyası.
Hayır iseÖnce yedekKritik parçaları Ekim 2027’den önce temin edin.
EVET
3İki yıl içinde revizyon veya kapasite artışı planlıyor musunuz?Yeni istasyon, hız artışı, ek eksen ya da yeni bir operatör paneli.
Hayır isePlanlı geçişG2 projesini şimdiden hazırlayın, uygun bir duruşta uygulayın.
EVET
Geçişi revizyonla birleştirinTek duruşta hem revizyonu hem S7-1200 G2 geçişini yapın. Böylece iki ayrı duruş yerine tek bir duruş yaşarsınız.
  • TIA Portal V20 veya üstü
  • Güncel kaynak proje
  • G2 donanım listesi
  • Emniyet devresi değişiyorsa önemli değişiklik testi
Sade bir karar şeması. Her makine için risk değerlendirmesi ve üretim planıyla birlikte ele alın. Şema: MarmoTeknik.

Duruş maliyeti neden önemli?

Siemens’in True Cost of Downtime 2024 raporuna göre Fortune Global 500 şirketleri plansız duruşlar yüzünden yılda yaklaşık 1,4 trilyon dolar kaybediyor. Başka bir deyişle bu tutar, gelirlerinin yüzde 11’ine denk geliyor. Rapora göre büyük bir tesis ayda ortalama 27 saat duruş yaşıyor. Özellikle otomotivde bir saatlik duruşun bedeli 2,3 milyon dolara ulaşıyor. Hızlı tüketim ürünlerinde bile saatlik maliyet 36 bin dolardan başlıyor.

Bizim bölgemizdeki tesisler bu ölçekte değil, ama mantık aynı. Örneğin yedeği olmayan tek bir CPU, bütün bir hattı günlerce durdurabilir. Bu yüzden yedek parça kararı aslında bir üretim kararı.

Makine üreticileri (OEM) için: yeni makinede G1’e devam etmeli mi?

Kısa cevap: Yeni projede G1 seçmek mantıklı değil. Makineyi 2027’den sonra da üretecekseniz ve makine sahada en az on yıl çalışacaksa, G1 hem yedek parça hem servis açısından risk taşır. Nitekim NEPIC de yeni sistemleri G1 üzerine kurmamayı öneriyor.

Öte yandan geçiş, makine dokümantasyonunu da değiştiriyor. Mesela yeni klemens yapısını elektrik projesine, yeni sipariş numaralarını yedek parça listesine işlemeniz gerekiyor. Ayrıca müşterilerinize sahadaki G1 makineler için bir yedek parça ve geçiş planı sunabilirsiniz. Aslında bu, satış sonrası servis için iyi bir fırsat.

Bu noktada 20 Ocak 2027’de yürürlüğe girecek Makine Emniyeti Yönetmeliği’ni de hesaba katın. Emniyet fonksiyonunu etkileyen bir değişiklik, yönetmeliğe göre önemli değişiklik sayılabilir. Ayrıntıları yeni Makine Emniyeti Yönetmeliği yazımızda anlattık.

Siber güvenlik ve emniyet tarafında S7-1200 G2 ne getiriyor?

Siemens’in tanıtım sunumuna göre S7-1200 G2 CPU ailesi IEC 62443-4-2 sertifikalı ve testleri TÜV SÜD yaptı. Ayrıca geliştirme süreci IEC 62443-4-1’e uyuyor. Öne çıkan özellikler güvenli önyükleme, dijital imzalı firmware güncellemesi, rol tabanlı erişim, şifreli protokoller ve güvenlik kaydı.

Bu özellikler, yeni Makine Emniyeti Yönetmeliği’nin yazılımı bozulmaya karşı koruma ve müdahaleyi kayda alma isteğiyle örtüşüyor. Yine de sertifikalı bir CPU tek başına yetmiyor. Parola politikası, uzaktan erişim ve ağ ayrımı da tasarımın parçası olmalı.

Emniyet tarafında 1212FC ve 1214FC F-CPU’lar var ve PROFIsafe haberleşmesini destekliyorlar. Ancak ilk etapta emniyet I/O seçenekleri sınırlı. E+M, ihtiyaca göre ET 200SP uzak I/O kullanmayı öneriyor.

Sık sorulan sorular

S7-1200 ne zaman üretimden kalkıyor?

Siemens, ilk nesil S7-1200 için aşamalı üretimden kaldırma sürecini 1 Kasım 2026’da başlattı. Yeni cihazları Ekim 2027’ye kadar sipariş edebiliyorsunuz. Sonrasında yalnızca yedek parça kalıyor.

Mevcut S7-1200 makinem çalışmaya devam eder mi?

Evet. Üretimden kalkma, çalışan bir makineyi etkilemiyor. Ayrıca Siemens, yedek parçayı yaklaşık 2036’ya kadar planlıyor. Ancak fiyat ve teslim süresi zamanla artabilir.

S7-1200 G2 için hangi TIA Portal sürümü gerekiyor?

En az V20 gerekiyor. Siemens’in sipariş bilgilerinde STEP 7 V21 yer alıyor; bayi E+M de V21’i öneriyor. TIA Portal V21 Kasım 2025’te çıktı.

Eski modüllerimi S7-1200 G2 ile kullanabilir miyim?

Genel olarak hayır. Siemens, geçiş özetinde her G1 modülü için ayrı bir G2 karşılığı listeliyor. Nitekim E+M de birinci nesil I/O kartlarının G2 ile uyumlu olmadığını yazıyor. Bazı modüllerin karşılığı ise henüz yok.

Programımı yeniden yazmam gerekir mi?

Çoğunlukla hayır. Siemens’in ücretsiz geçiş aracı programı büyük ölçüde taşıyor. Ancak PTO ve PWM tabanlı hareket kontrolü ile dahili analog girişlere bağlı kısımlar elle düzenleme isteyebilir.

1215C veya 1217C kullanıyorum, ne yapmalıyım?

Bu CPU’ların G2’de doğrudan karşılığı yok. En yakın seçenek 1214C G2 ve bir analog sinyal kartı. O yüzden port, I/O ve analog kanal ihtiyacınızı baştan hesaplayın.

S7-1200 G2 geçişi önemli değişiklik sayılır mı?

Fonksiyonu aynı kalan bir CPU değişimi genellikle yeni bir tehlike yaratmaz. Ancak değişiklik bir emniyet fonksiyonunu etkiliyor ya da riski artırıyorsa, Makine Emniyeti Yönetmeliği’ne göre değerlendirme yapmanız gerekir.

G1 yedek parçası stoklamalı mıyım?

Kritik makineler için evet. EICHLER, kritik alanlar için 2027’den önce stok yapmayı öneriyor. Yine de stoğu, planlı bir S7-1200 G2 geçişiyle birlikte düşünün.

Sonuç: S7-1200 G2 geçişini plana bağlayın

S7-1200 G1’in üretimden kalkması bir alarm değil, bir planlama işareti. Çalışan makineleriniz yarın durmayacak. Ancak yeni cihaz ve yedek parça bulmak her yıl biraz daha zorlaşacak. Bu yüzden şimdi envanter çıkarmak, kritik yedekleri almak ve geçişi bir sonraki revizyona yerleştirmek en ucuz yol.

Makinelerinizdeki S7-1200’leri listelemek, yedek parça stratejisi kurmak ya da S7-1200 G2 geçişini planlı bir revizyonla birleştirmek isterseniz bize ulaşabilirsiniz. PLC ve SCADA otomasyon, makine revizyonu, bakım ve arıza servisi ve elektrik pano imalatı ekiplerimiz Manisa, İzmir ve Ege’de sahada. Siemens PLC ailesini genel olarak merak ediyorsanız Siemens PLC çeşitleri yazımıza da göz atabilirsiniz.

S7-1200 makinelerinizi birlikte değerlendirelimEnvanter, yedek parça planı ve G2 geçişi için saha desteği.

Kaynak kontrolü: Tarihleri ve teknik değerleri Siemens’in geçiş sayfası, geçiş özeti, basın bültenleri ve G2 tanıtım sunumundan kontrol ettim. Bayi ve servis firmalarının bilgilerini ayrıca belirttim. Ayrıca Siemens belgeleri arasında fark olan yerleri yazıda not ettim. Sipariş ve proje kararlarından önce güncel bilgiyi Siemens veya yetkili bayinizden teyit edin. Son güncelleme: 4 Kasım 2026.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir